Fotoreport z pracovního setkání se zástupci města Łódź

V srpnu 2024 proběhla jedinečná akce určená pro samosprávy obcí (města, vesnice) - ukázka revitalizace industriálního města Łódź. Pracovní setkání organizované ve spolupráci s firmou Regionservis s.r.o. mělo za cíl ukázat přeměnu zdevastovaných továren na moderní novodobá centra, navázat spolupráci a inspirovat díky příkladům dobré praxe ze zahraničí.

Naše první cesta vedla rovnou do industriální perly Łódźe - do Manufaktury.  Manufaktura je dokonalým příkladem, jak lze revitalizované historické tovární budovy přeměnit na obchodní, rekreační a kulturní centrum. Původně zde byl tovární komplex Izraele Poznańského, jehož součástí byla tkalcovna, elektrárna, budova hasičského sboru a další průmyslové stavby. O historii a zajímavostech jsme se dozvěděli v Muzeu továrny. Nedávno obnovený (2006) objekt Manufaktury u nás všech zanechal nezapomenutelný dojem.

Hned vedle Manufaktury, v nádherném paláci továrníka Izraele Poznańského, je dnes umístěno Muzeum města Łódź. Prohlédli jsme si interiéry z přelomu 19. a 20. století a expozici o historii průmyslové Łódźe. 

Druhý den se konalo setkání se zástupci města Łódź. Víceprezident Łódzke Organizacje Turystyczne Tomasz Koralewski a zástupkyně odboru revitalizace nás seznámili s programem "Mia100 Kamienic". Tento program byl vyhlášen v roce 2011 a původně se jednalo o vystěhování obyvatel ze 100 domů z centra města a provedení kompletní rekonstrukce těchto budov. Začátky byly těžké, protože zaměstnanci úřadu museli obejít všechny domácnosti, naučit se, jak s lidmi promlouvat, osobně vše vysvětlit a pomoct zařídit stěhování, nové školy pro děti i rekvalifikační kurzy.

Postupem času se podařilo obyvatele pro program nadchnout a zařídit restart města i jeho obyvatel. Ovšem kvůli vysoké nezaměstnanosti po krachu textilních podniků to nebylo vůbec jednoduché.

V prezentaci uvedené příklady technického zhodnocení továrních komplexů, budov, ulic, parků, tzv. PŘED a PO OPRAVĚ, ukázaly, jak velký kus cesty v budování a obnově města Łódź ušla. Dnes vzniká skupina nových projektů - soukromých i veřejných, město se rozvíjí a vytváří se kompletně nová identita města.

Při společné procházce k magistrátu města na znělku hejnal jsme se vyfotili u sochy polského básníka židovského původu Juliana Tuwima. Na ulici Piotrkowska jsou instalovány bronzové sochy připomínající slavné historické postavy spojené s Łódźí, tzv. "Galerie významných Lodžanů". 

Třetí den jsme plni sil vyrazili opět do města. Nejprve nás čekala prohlídka místa, které v běžném průvodci nenajdete. Stavět konstrukce ze dřeva a větví zvané "Tężnia solankowa" je v Polsku velmi populární, a proto vznikají v mnoha polských městech. Obyvatelé ocení zdraví prospěšné mikroklima plné soli a jiných minerálů, které inhalují v blízkosti svých obydlí, na sídlištích i v parcích v blízkosti svých domovů.

Také zástupci českých obcí (měst, vesnic) vyzkoušeli inhalaci solanky v odpočinkové zóně a její blahodárný vliv na svůj organismus. Pro lepší výsledky je ovšem potřeba toto inhalační sezení pravidelně opakovat 2-3x týdně.

Následoval přesun do revitalizované textilní továrny Księży Młyn v Łódźi. Byla zakoupena v roce 1870 průmyslníkem Karolem I. Scheiblerem a přebudována na "město ve městě". Komplex nám značně připomínal Baťovy závody založené za Rakouska-Uherska ve Zlíně.

Księży Młyn dodnes nese historické a kulturní dědictví z doby textilní a v současnosti je jednou z největších revitalizací svého druhu ve střední Evropě. Diskuze mezi účastníky byla zajímavá, protože podle informací magistrátu se do obnovených domů Księży Młyn chtělo vrátit 80% původních obyvatel, což byl rekordně vysoký podíl v porovnání s jinými lokalitami.

A před odjezdem ještě jeden příklad revitalizace průmyslového objektu. Bývalá továrna vodky, která se ve své době vyrovnala impériím lodžských textilních magnátů, se přeměnila na kancelářské, zábavní a kulturní centrum s názvem Monopolis. 

Celé tři dny byly napěchované jednáním, zážitky, krásnými místy i výbornou kuchyní. A to, že nám vyšlo počasí a bylo krásně, už jen umocnilo radost z poznávání a inspirace pro naše obce. 

Napsali naši klienti

"Dovolte, abych Vám poděkovala jménem obce Sedlnice za příležitost účastnit se výjezdního zasedání do polské Lodže. Tento zájezd byl velkým přínosem a bohatou  inspirací pro rozvoj naší obce. Velké poděkování patří manželům Plucnarovým za jejich profesionální přístup a vytvoření příjemné, téměř rodinné atmosféry mezi jednotlivými účastníky zájezdu. Věřím, že se již brzy dočkáme další poutavé nabídky z vaší strany. S pozdravem a přáním hezkého babího léta, Martina Petrlíková, starostka obce"

"Dobrý den, děkujeme za zorganizování vzdělávací akce, moc se nám líbila. Také bychom chtěli moc pochválit CK Benfica za perfektně připravený program. S pozdravem, Ing. Ivana Ježková, PhD., starostka"