Santa Cruz de La Palma
Při návštěvě ostrova La Palma na Kanárských ostrovech je nezbytnou součástí dovolené také prozkoumání uliček hlavního města ostrova, a to města Santa Cruz de La Palma. S počtem obyvatel 15,4 tisíc (2023) se jedná o 2. nejvíce zalidněné město ostrova (po nejzalidněnějším Los Llanos de Aridane). Kromě důležitého přístavu počítá s bohatým renesančním, barokním a neoklasicistickým dědictvím, v němž vyniká Plaza de España, hlavní třída Calle Real a Ostrovní muzeum (Museo Insular de La Palma) v bývalém františkánském konventu.
Rozmanitost hlavního města co se týče muzeí
V Barco de la Virgen, reprodukci lodě Santa María od Kryštofa Kolumba, se nachází zajímavé Námořní muzeum (Museo Naval), které ukazuje obrovskou důležitost mořeplavectví pro ostrov. Z ostrova byly historicky exportovány mimo jiné hlavně hedvábí, cukr a víno malvaz. Interiér této galeony začal fungovat jako muzeum již v roce 1975 a nabízí makety známých lodí či významné námořnické dokumenty. Točité schodiště vyvede návštěvníka až na palubu, odkud je vidět na průzračný Atlantský oceán či na živé náměstí Plaza de la Alameda.
V bývalé budově františkánů, která se do dnešní podoby dostala v 18. století, se dnes rozléhá široká expozice Ostrovního muzea La Palma (Museo Insular de La Palma). V prostoru se okolo 2 křížových chodeb rozprostírají umělecká díla palmských i španělských umělců, která tvoří velkou část muzea.
Církevní památky města
V jádru města Santa Cruz de La Palma se na stejnojmenném náměstí tyčí Dominikánský kostel (Iglesia de Santo Domingo), ve kterém vedle sebe přežívají různé architektonické styly - přes baroko, vlámskou renesanci až po kanárský neoklasicismus. Je známý pro svou zvonici či hlavní portál z načervenalého opracovaného kamene.
Na Plaza de España se kromě radnice a UNED (centrum pro studium v zahraničí) nachází především farní kostel Spasitele (Parroquia Matriz de El Salvador), který byl na tomto místě založen již v roce 1500. Vstupní bránu lemují korintské sloupy a je zakončena frontonem; v interiéru pak dominuje mudéjarský krov v arabistickém duchu.
Před chrámem stojí socha kněze Manuel Díaz Hernández (1774-1863), který mimo svou činnost ve zmiňovaném kostele Spasitele působil také jako malíř, hudebník a sochař. Nejvíce ho však proslavila jeho smrt, když v 89. roce života spadl ze schodů svého kostela, zlomil si vaz a na následky zranění taky umřel.
Františkánský kostel (Iglesia de San Francisco de Asís), renesanční náboženská budova z 16.-18. století, se nachází na náměstí Plaza de San Francisco vedle Museo Insular de La Palma v hl. městě ostrova. V roce 1508 zde byl založen původní františkánský konvent, který si ve městě udržoval důležitost; o tři století později byl od františkánů zase vyvlastněn a stal se kostelem farním. Interiér je uspořádán do půdorysu latinského kříže a mimo vyobrazení svatých vynikají také sluneční hodiny nad hlavním portálem.
V turistických nákupních uličkách se na ulici Lemus skrývá socha katolického misionáře v Hispanoamerice, známého rodáka José Francisco de Arce y Rojas (1651-1715). Nejdříve studoval právo na Univerzitě v Seville, ale po klíčovém rozhodnutí obor opustil a vydal se za svým životním posláním - za vírou. Stal se jezuitem, vystudoval náboženskou školu ve Valladolidu a nakonec byl poslán do Ameriky, aby šířil víru. Pobýval v mnoho latinskoamerických zemích (Paraguay, Uruguay, Argentina, Bolívie) a v lítostných podmínkách na kontinentě rozšiřoval víru a mír. Umřel v roce 1715 po násilné obraně brazilských indiánů proti křesťanství.
Další významné budovy, sochy a místa
Rušným bodem městského života je bezesporu náměstí Plaza de la Alameda, pro jehož vybudování bylo v roce 1855 na promenádu přeměněno volné prostranství vzniklé záplavami. Původně zde byl jeden pruh rezervován pro ženy a druhý pro muže. Ve středu plácku je umístěn osmiúhelný kiosek Kiosco de la Alameda v arabském charakteru, díky kterému si na náměstí můžete vychutnat nápoje dle vlastního výběru.
Stojí zde také socha Trpaslíka od sochaře Luis Morera Felipe a busta palmského doktora Pérez Camacho (1882-1957), který vlastnil kliniku nedaleko svého vzpomínkového místa.
Oblíbeným fotografickým koutkem pro turisty jsou dřevěné barevně vymalované balkóny Balcones típicos na Avenida Marítima. Z této ulice vidíme zadní části domů - balkónky, které místní obyvatelé pokryli ozdobnými mřížkami a naplnili květinami a rostlinami. Přístup do některých z těchto koloniálních domů s doteky portugalského až arabského stylu je možný z hlavní "královské" pěší zóny Calle Real.
Nejen mezi lokálními obyvateli je hojně navštěvována městská tržnice Mercado de Santa Cruz de La Palma, ve které jsou prodávány čerstvé místní produkty z La Palmy i z Kanárských ostrovů. Konstrukce z roku 1886, která vznikla na místě staré nemocnice, počítá s centrálním vikýřem, který do interiéru dodává dostatek světla ke kvalitnímu nákupu. Zvenku je tato symetrická budova rozeznatelná díky vstupní bráně zakončené frontonem a emblematické balustrádě (sloupkovému zábradlí) na její střeše.
V centru města je nepřehlédnutelný nepochybně taky bronzový pomník, který zvěčňuje mladého santacruzského spisovatele Félix Francisco Casanova (1956-1976). Básník sedí na schodech a vedle něj leží dvě monumentální hudební desky - od Rolling Stones a od Muddy Waters. Při studiu na Univerzitě La Laguna na Tenerife, kam se v adolescenci s rodinou přesunul, se hodně angažoval v hudbě a psaní. "Hudba mě vždy zkrotí a rozsype jako se rozlije džbán krve z vrcholu hory," popsal poeticky Félix svůj vztah s hudbou. Stal se součástí rockové skupiny "Hovno" a již za mládí vytvořil rozsáhlé literární dílo. Během 3. roku univerzitního studia avšak tragicky umřel ve svých 19 letech v Santa Cruz de Tenerife kvůli fatálním úniku plynu při sprchování. Dnes se u díla sochaře Fran Concepción mohou vyfotit všichni umělcovi příznivci, a připomenout si tak jepičí, ale produktivní Félixův život.
Na pobřežní linii je vztyčená také pevnost Castillo de Santa Catalina, která byla postavená za účelem chránit město před pirátskými útoky. Do roku 1950 nemovitost příslušela vojsku, ale ve zmíněném roce byla zakoupená soukromými vlastníky a dnes se dá navštívit po překonání dřevěného mostu ze severozápadní strany. Před ním se u pobřeží tyčí grandiózní socha pasátu (El Alisio) od grancanarského umělce Marín Chirino López. Model poukazuje na četnost pasátů v kanárské krajině, materiál se větru zcela "podřizuje".
Městská pláž Playa de Santa Cruz de La Palma se rozléhá na pobřeží jedinečného Atlantského oceánu. S délkou 1,2 km a šířkou 50 metrů se jeví jako prostorné klidné místo pro všechny plážové nadšence. Nabízí sprchy, wc i služby zapůjčení slunečníků a lehátek a je dokonalým místem pro relaxaci. Díky uměle vytvořenému molu zabezpečuje mírnost vln, které přicházejí z oceánu, a tím i lepší kvalitu stráveného času. Na této pláži s černým pískem lze s velkou frekvencí zahlédnout vodní sporty jako windsurfing či kitesurfing.